Green Card Başvurusu


Öncelikle başvuruyu gerçekleştireceğimiz internet sitesi dvprogram.state.gov adresidir. Başvurunuz sonuçlandığında lütfen onay numaranızı (Comfirmation Number) kaydetmeyi unutmayın. Başvurular 6 Ekim - 8 Kasım arasında açık olacaktır.


Web sitenin anasayfasında DV-2023 Instructions butonunu görürsünüz. Oraya tıklarsanız başvuru yapmak için neler yapmanız ve hangi şartları taşımanız gerektiğini anlatan İngilizce bir PDF dosyası bulacaksınız.İkinci buton olan PHOTO TOOL ya da PHOTO INSTRUCTION kısmında yüklemeniz gereken fotoğrafın nasıl ölçüde olması gerektiğini gösteren talimatlar, Biyometrik fotoğrafınızın nasıl çekilmesi gerektiğini anlatan bir yazı göreceksiniz.


YEŞİL BUTON OLAN ”BEGIN ENTRY” butonuna tıklıyorsunuz. Karşınıza bir doğrulama kodunun sorulduğu ekran gelecek. Ekranda gördüğünüz kodu kutucuğa yazın, SUBMIT butonuna tıklayıp devam edin.


Karşınıza çıkan form sizin kişisel bilgilerinizi resmi bir şekilde dolduracağınız bir form. Formu doldururken İNGİLİZCE karakter kullanın. Soyadı ve adı girerken dikkat etmeniz gereken nokta eğer göbek adınız yoksa ”NO MIDDLE NAME” kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın.


BIRTH CITY olarak geçen yer hangi şehirde doğduğunuzu soruyor eğer bilmiyorsanız ”BIRTH CITY UNKNOWN” yani bilinmiyor kutucuğunu işaretleyebilirsiniz. Fakat kimliğinizde bu bilgi olacağı için boş geçmeyin. Doğum tarihleri Amerika’da daima AY/GÜN/YIL şeklinde yazılır. Bu detayı gözden kaçırmayın.


Pasaport bilgileri bölümünde pasaportunuzun numarası, geçerlilik süresi, hangi ülkede basıldığı detaylarını eksiksiz girmeniz gerekmektedir.


Sayfada LINK TO PHOTO INSTRUCTIONS adında bir link var, o linke tıklarsanız fotoğrafınızın nasıl olması gerektiği ile ilgili talimatları görürsünüz. Altta yer alan kutudaki ”CHOOSE NEW PHOTO” butonundan da fotoğrafınızı siteye yükleyebilirsiniz. Devamında sizden mail adresinizi girmeniz istenecek.


Sonra ki kısımda COUNTRY WHERE YOU LIVE TODAY sorusu var. Şu anda hangi ülkede yaşadığınızı girmeniz gerekiyor. Türkiye vatandaşı olsanız da başka bir ülkede yaşıyor olabilirsiniz. O yaşadığınız ülkeyi girin.


Sonraki bölümde PHONE NUMBER (Telefon numaranız) ve Email adresiniz soruluyor. Onları da doldurun. Email adresiniz oldukça önemlidir. Boş bırakmayın. CONFIRM EMAİL kısmında da email adresinizi yeniden doldurmanız gerekiyor.


Bir sonraki kısımda WHAT IS THE HIGHEST LEVEL OF EDUCATION YOU HAVE ACHIVED AS OF TODAY? diye bir soru çıkacak oradan mezun olduğunuz, diplomanızın olduğu okul düzeyini seçin.


Diğer kısımda ise WHAT IS YOUR CURRENT MARITAL STATUS? sorusu var. Buradan da medeni halinizi seçmeniz gerekiyor. Bir sonraki kısımda NUMBER OF CHILDREN sorusu var. Oraya 21 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLARINIZIN SAYISINI YAZACAKSINIZ.


Buradan sonra sayfanın altında SUBMIT butonu göreceksiniz. Artık ona tıkladığınızda çekilişe resmi olarak KATILMIŞ OLUYORSUNUZ.
Onay numaranız bu bölümde karşınıza çıkacak ve bu numara ile 6 Mayıs 2023 itibariyle sonucuzu öğrenebilirsiniz.20 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör